luni, august 31, 2009

feel no shame, human... you are not alone in your defeat!

cu cicatrici in genunchi... cazand de zeci de ori in fata altarului lui Eros.

cu fum in plamani... aducand mii de jertfe de ardere pe altarul Afroditei.

cu vocea stinsa... cantand in fiecare zi ode de preamarire pentru sagetile otravite ale lui Cupidon.

cu palmele ranite... strangand de-atatea ori cu pumnii pamantul pe care El a calcat, spre a-l saruta.

cu ochii obositi... plangand, tarziu in noapte, de fericire sfasietoare.

ma dor aceste rani uneori si, ca orice inima slaba, comit blasfemii injurandu-mi zeii pentru ca mi L-au adus in cale... atunci cand El uita sa vina.
dar... cand ii simt privirea inecandu-se in ochii mei... cand imi atinge mana cu degetele, ca din intamplare... cant. ard ofrande. plang de drag. rascolesc cu unghiile tarana de sub talpile Lui. si ma aplec iar, in genunchii goi, pe marmura rece din fata altarului.

sâmbătă, august 29, 2009

if you miss me, mister, why do you keep leaving?!


o sa-mi fie dor de tine... foarte dor. de altfel, ca in fiecare dintre orele in care lipsesti (pe care ti le cronomentrez cu sfintenie si la un moment dat o sa-ti platesti absenta... scump... o sa imi fii dator cu atatea sarutari, incat n-o sa mai poti pleca de la mine cateva zile).

de fapt, deja mi-e dor de tine. mi-a fost dor inca din momentul in care ai facut al doilea pas in fata portii, plecand senin. daca iti amintesti din intamplare de mine zilele astea, mai da-mi un semn, mai scrie un cuvant, orice iti trece prin cap. (just in case, sunt oana aia blonda si "porno" de la andromeda, aia cu multi cercei, cu stil de frantuzoaica :P).

hmmm... asta ar fi trebuit sa fie mail. dar inainte sa dau send m-am razgandit si l-am facut postare de blog... las` ca trece...!

dar stii ceva...? mi-esti mai drag decat ar fi legal.
esti mai frumos decat ar fi moral.
ma simt mai fericita decat ar fi sanatos.

joi, august 27, 2009

mic tratat eretic de antropologie culturala (versiunea scurta)


...si dumnezeu a facut cerul si pamantul... apoi a facut doi oameni. si apoi oamenii astia au avut urmasi si au umplut toate meleagurile.

primii oameni nu cunosteau monogamia. primii oameni erau organizati in sisteme matriarhale (big happy family). mai tarziu au avut sistem de harem, iubirea impartindu-se oarecum proportional intre membrii clanului (poligamia - apanaj al societatilor pagane? cate femei aveau fiecare dintre parintii vechiului testament?!).

a aparut intr-un final o gasca de oportunisti, acestia instituind drept norma convietuirea femeie-barbat, din ratiuni financiare in special (desi curtezanele erau acceptate in toate comunitatile ca un dat social, statutul tertilor a suferit diminuari considerabile de-a lungul istoriei).

inlantuiti de lege, muritorii nu isi puteau exprima capacitatea deplina a sentimentelor, pentru ca o singura persoana e intotdeauna insuficienta pentru a acoperi nevoia noastra de a oferi dragoste. drept urmare, au fost inventati zeii. zeci de divinitati, intelegatoare si antropomorfe, dispuse sa fie adorate fara limite.

multa vreme, panteonul a fost indestulator pentru inimile poporului. asta pana cand o alta hoarda de oportunisti au decis ca e nevoie de un singur zeu. drept dovada ca totusi suntem apti de iubire infinita si rasfranta asupra mai multor entitati, au fost creati sfintii. pana in secolul 21, ne inchinam lor, ii iubim si veneram.

exceptii de la tiparul prezentat? ei bine, "ereticii". care nu au nevoie sa-si mascheze iubirea stand in genunchi in fata icoanelor. care nu au nevoie sa refuleze daruindu-se fiintelor incognoscibile si inteleg sensul expresiei "prin iubire traieste dumnezeu in om".
acesti (ne)fericiti nu accepta legile impuse de o istorie frustrata si cauta inaltarea in spiritul semenilor. ei isi iubesc nemarginit aproapele, stiind ca astfel isi onoreaza creatorul. ei isi accepta natura sufletului si realizeaza ca a iubi un om e egoism, a iubi mai multi e dumnezeire.


cat de jos suntem daca ajungem sa credem ca acela care ucide alti oameni in numele credintei sale e mai bun decat acela care isi daruieste averea, ratiunea, trupul si simtirea nevoiasilor care ii indica cerul, indiferent de numarul lor?!?

poezie despre "what the fuck" (arta moderna sau asa ceva)

i feel like... what the fuck?!
keep asking to myself: what the fuck????
never been like this before, but in the end, it`s all about "what the fuck".
i need him to hear what i say, but he`s just wondering: what the fuck...?
one of these days my heart will peacefully crash. and all of them will cry like babies "what the fuck???????????"

p.s. numarul de inmatriculare a lui gabi (81 wtf) imi da inspiratie. pentru arta din asta moderna, cu rima gen hip-hop de slaba calitate. pentru nervi varsati pe biata tastatura. acesta nu e un post pentru a fi luat in considerare. ok?

luni, august 24, 2009

ceva ce as vrea sa-ti spun, dar mai bine iti scriu


sunt multe lucruri pe care as vrea sa ti le spun, dar ceva ma opreste...
sunt atatea pe care as vrea sa le cunosti, dar poate nu esti interesat...
sau poate tacerea e totusi cel mai bun raspuns...

sunt sentimente paradoxale care ma incearca... ganduri triste... dorinte inexplicabile...
cateodata ma cuprinde un dor devastator... imbratisez pernele pe care zilele trecute ti-ai odihnit crestetul si sper sa mai gasesc vreo urma din mirosul tau, adulmec cu sete tesaturile care ti-au atins trupul ud.
imi e mintea plina de trairi contradictorii... ma privesc in oglinda si ma simt frumoasa pentru ca tu mi-ai mangaiat pielea.
ma revolt cu fiecare muschi atunci cand tu te joci cu mine, cand imi iei in ras slabiciunea fata de prezenta ta, cand imi pui la indoiala sinceritatea constatarilor (nu sunt complimente, sunt doar constatari).
te privesc atunci cand esti distant si preocupat si... poate as vrea sa stiu ce ganduri iti intuneca zambetul. e pana la urma mai bine ca nu stiu ce gandesti. ar fi mai dureros.

ca sa recunosc, nici eu nu stiu prea bine ce astept.
nici eu nu inteleg in totalitate de ce tremur, ce simt si de ce plang uneori.
nici eu nu pricep ce-i cu mine, cum se poate sa te doresc asa de mult si sa-mi lipsesti asa de amar.
dar un lucru stiu sigur: am trecut demult de limitele pe care mi le-am impus initial, in legatura cu tine. am depasit deja granitele luciditatii... imi place la nebunie, dar ma tem asa de tare!...

sâmbătă, august 22, 2009

i won that bet! :D


let`s run away...! shall we!?

vineri, august 21, 2009

poze


oameni buni, aruncati o geana la blogul cu poze!

nu prea...

mi-a zis cineva o poanta. ceva de genu:
"un ardelean in tren. vine controloru si-l intreaba daca are bilet. el zice:
-nu prea...
-cum adica nu prea?
-adica am avut, dar l-am pierdut!"
de fiecare data cand cineva ma intreaba de verigheta de pe deget, imi amintesc de poanta de mai sus si primul impuls e sa-i spun "nu prea..."
eh, am ajuns sa rad la bancuri seci. mi-am dezvoltat simtul umorului! :D

miercuri, august 19, 2009

niste blabla-uri

bla-bla...
bla-bla si bla-bla...
inca un pic de bla-bla...
iar bla-bla... etc.


p.s. ti-am spus recent ca esti minunat?!

marți, august 18, 2009

vraji. de dragoste si de moarte.

"nici soarele sa nu te-ncalzeasca
fara mine!
nici apa sa nu te racoreasca
fara mine!
nici somnul sa nu te-odihneasca
fara mine!
nici mancarea sa nu te hraneasca
fara mine! etc"

asa incepe descantecul unui ritual dintr-o vraja de dragoste (mai veche decat limba romana).
vrajitoarele stiu ca orice vraja nelegitima se va intoarce impotriva lor, multiplicat.
crezi ca asta le opreste din a forta destinul?!
crezi ca ele nu cauta cu speranta in piept?
crezi ca nu asteapta cu lacrimi in ochi?
crezi ca nu viseaza, dureros de constiente ca nu-i nimic mai mult decat un vis?
tu... avand posibilitatea (credinta, mai mult) de a schimba ceva din mersul lucrurilor, dupa propria vointa, nu ai utiliza aceasta posibilitate? nu ai folosi orice metoda, oricat de riscanta, pentru a-l face al tau, fie si pentru cateva ore? daca raspunzi ca nu, te minti singur/a. sau n-ai iubit niciodata...

vineri, august 14, 2009

o constatare. un rezumat.

constatare: toate necazurile vin deodata.

ieri a fost, oficial, cea mai grea zi din viata mea, ever.
astazi a inceput, oficial, o noua zi. astazi vom uita (sau cel putin vom incerca sa uitam) tot ce a trecut deja, mai ales despre ieri.

rezumat: pentru a mia oara, poate, sustin ca lumea asta nu-i cea mai buna cu putinta.
vreau sa treaca timpul. sa cresc si eu. sa invat sa fiu mare. sa gasesc antidotul sentimentelor.

my master, i need your help... teach your pet your way to hate mortals! i beg you!.

luni, august 10, 2009

sentimente, fara resentimente


ma simt fericita. e ciudat, avand in vedere prin ce tocmai am trecut. poate e o fericire fortata, ca sa compensez pierderile. sau poate e o fericire reala, venita de dincolo de situatiile evidente pentru orice trecator.
am prostul obicei sa ma las incantata de lucruri foarte mici, minuscule de-a dreptul (fara conotatii). zic prost obicei, pentru ca are si un revers: in egala masura nefericirea mi-e provocata de gesturi sau intamplari absolut nesemnificative pentru altcineva (de exemplu, de fiecare data cand pleaca, in mod natural, iar eu nu stiu niciodata daca se va mai intoarce).
descopar o lume nemaipomenita, dar inspaimantatoare la culme. ma tem si ma atrage in acelasi timp. ma cuprind senzatii (n-o sa le spun "sentimente") pe a caror existenta am pus-o sub semnul intrebarii de mii de ori inainte. ma toropesc doruri mai profunde decat ar fi potrivit.
semnificatia expresiei "a trai fiecare clipa ca si cum ar fi ultima" mi s-a revelat intr-o maniera neasteptata. savurez si admir totul, cu setea celui ratacit printr-un pustiu fara margini. si daca asta inseamna ratacire, n-as vrea sa imi regasesc calea... daca asta inseamna pacat, o sa-mi accept damnarea cu zambetul pe buze!
sunt fericita. de confirmari si aprobari nu am nevoie acum. nu mai am nevoie... traiesc ce e, iubesc cum e. cand nu va mai fi, cand va decide sa nu fie, ii voi multumi pentru tot ce mi-a aratat, pentru tot ce m-a invatat si pentru fiecare minut in care mi-a atins pielea si i-am gustat buzele. pentru ca mi-a demonstrat, cu atat de putin (incat nici nu are habar), ca oamenii sunt o ingramadire ce merita iubita, ca lumea e un loc nepretuit si... bmw poate fi o masina faina.

vineri, august 07, 2009

dilema zilei:

am nevoie de niste pareri. chiar daca nu e un domeniu in care parerile altora sunt avizate, cer o mana de ajutor din partea unora care au fost deja ca mine (si eu n-am fost ca si ei inca).
ipoteza e urmatoarea: tu esti io (aia de s-a fript cu supa si acuma sufla in iaurt). tu tre sa nu stai singur/a, ca asa se cere. tu ai la dispozitie "oportunitatile" de mai jos. tu - adica io - ce vei alege? pricepi ipoteza? daca da, voteaza aci!


p.s. am o vaga senzatie ca m-am dilit. daca mai observa cineva asta, il rog frumos sa ma anunte si pe mine ca-i grav. macar sa pot cere ajutor de specialitate inainte sa devina nemaipomenit de rau :))

UPDATE: voi oamenii sunteti plini de haz. pe bune amu. voturile voastre ma... socheaza. interesanta perspectiva asta cu "raul pe care il cunosti deja"... sau sa fie doar faptul ca varianta e inadmisibila din principiu si tot ce tinde spre imposibil e mai interesant?!
pana la urma, un drag prieten, un lup curajos, e mereu alaturi de mine cand am nevoie de un ghid (si acum, in perioada asta, chiar am nevoie de o orientare). pentru asta ii multumesc aci, in public.
cat despre poll... o sa va luminez in scurt timp care e semnificatia si importanta lui. deocamdata mai exprimati-va parerea, fara rusine.
intre noi fie vorba, decizia mea in viata reala a fost deja luata si nah... merg pe principiul ca nu se poate dragoste cu forta (e viol, ca sa citez un mare om). mai multe detalii intr-un post viitor.

joi, august 06, 2009

ceva frumos, pentru destindere

incep atipic si incerc sa promit ca nu se va mai intampla: sa pun un clip pe blog. da` amu vreau sa auziti si voi ceva frumos. play and enjoy! :))

`neata popor!

incep prin a cita un mare filosof: "i shall call him squishy and he shall be mine! he shall be my squishy!" (finding nemo).
e cea mai touching fraza pe care am auzit-o in ultima vreme si ma binedispune mereu cand imi amintesc despre asta. acesta e motivul pentru care incep proaspata mea viata cu un titlu aparent prostesc.
am sters vechiul blog din diferite considerente. irelevante, acum.
dar... cum n-am murit, singura varianta alternativa ce mi-a ramas disponibila e sa devin mai puternica. si sunt gata sa musc din nou din destin ca dintr-o nectarina zemoasa si parfumata. ca-s puternica!
mi-e greu sa scriu, imposibil. cartea mi-a ramas pe la pagina 152 de cateva luni bune. dar voi incerca... i`ll do my best.
voi, care ati mai zabovit p-aci, prin preajma mea, sunteti bineveniti sa ma cititi si apoi sa ma injurati, apreciati sau ignorati, dupa cum credeti de cuviinta.

vineri, iulie 10, 2009

un la revedere placut

acum, zilele astea, acest blog va fi inchis. ca nu mai cant.
va ramane blogul de poze . intr-o buna zi, care sper sa vina cat mai curand, o sa iau viata in piept si o sa incep alt blog. mai matur, mai true, mai putin dureros. capitolul asta e incheiat deocamdata.
ne vedem p-aci, pe undeva...

sâmbătă, iulie 04, 2009

va scriu pentru ca nu mai scriu

un alt post in care imi anunt absenta. va scriu ca sa stiti ca nu mai scriu... si de ce nu o fac.
zilele acestea ma coplesesc. nu numai ca nu pot scrie, dar nu ma pot apropia deloc de calculator si nu pot face nimic. incerc, mai presus de puterile mele, sa-mi umplu viata cu activitati ca sa nu innebunesc de-a binelea.
se darama totul si eu sunt singura si mi-e greu sa raman in picioare printre ruine. un singur dumnezeu cunosc si numai in fata lui ma pun in genunchi!
revin. poate...

joi, iunie 25, 2009

3...2...1... razi acum!


poti sa razi! si eu am ras la vremea mea... dar cine rade la urma rade mai bine, nu? asa ca e timpul tau... prapadeste-te de ras! have fun!

luni, iunie 15, 2009

tell me where do we draw the line

apoi... restul nu-i tacere, e raget visceral!
mai multe nu pot spune.
mai multe nu pot scrie.
we are all loveless.
ne mintim frumos (uite ca va acord dreptatea, sunteti multumite?)... ne mintim ca exista iubire.
si nu exista.
avem statistici care ne spun clar ca iubirea e un fenomen social.
noi punem vina pe factorul de eroare, pe factorul alfa, nu-s asa de bune statisticile, zicem...
pentru ca avem filme care ne invata ca iubirea sare pe noi ca un leopard infometat si ne aduce extazul.
pentru ca avem basme care ne invata ca bunicii nostrii, care stiu totul, care sunt intelepti, au crezut de mii de ani in iubiri.
si noi atunci credem.
ca suntem naivi.
credem. fara sa cercetam.
si apoi... ramanem asa.
ne ramane dorinta explicita de a fugi in lume, dar stim ca acolo nu va fi diferit.
stim ca si in lume vom iubi vreun trecator si vom crede din nou.
ne ramane dorinta de a muri, dar stim ca ne vom naste din nou, si scapare nu e, iar vom iubi, mai devreme sau mai tarziu.
ne ramane speranta ca se va inventa intr-un moment antidotul sentimentelor, dar stim ca omenirea e prea ipocrita ca sa doreasca un asemenea antidot.
si apoi... plangem incet.
sau ne inghitim lacrimile.
dar plangem oricum...
ca iubire nu exista.
stim asta in sufletul nostru si plangem amar.
iluziile sunt bune, totusi. pentru ca ne dau impresia ca poate de data asta, vom sparge in bucati legile universului si iubirea va merita traita.
mai speram un pic, inainte de a ne inghiti cu totul disperarea...

joi, iunie 04, 2009

nu sunt o curva!

vedeti ce faceti din mine? imi spune un om bun o gluma... si eu reactionez ca un cioban.

nimic nu ma doare mai tare, nimic nu ma raneste asa... ca vorbele voastre pacatoase!

chiar daca sunteti atat de neinsemnati in lumea mea... vorbele vostre ma murdaresc si imi intuneca iubirea. ma acuzati de infidelitate, dar a iubi nu este sinonim cu a fute decat in lumea voastra de organe putrede! si va urasc atunci cand imi intunecati iubirea cu trupurile voastre pline de noroi si putoare!

trupurile voastre... va dau sens si inteles. va inchinati lor, le hraniti cu aur si lumina... le hraniti cu dovezi de dragoste... si apoi eliminati totul intr-un vas de toaleta!
dormiti putin, ca sa va impliniti poftele scarbavnice, in loc sa visati si sa traiti in spirit!

sunteti asa de marunti, dragilor! sunteti praf. intelegi putin si judecati mult. cititi putin si vorbiti exagerat. nu stiti sa scrieti, dar stiti sa acuzati. nu vedeti barna din ochiul vostru, in timp ce ghiciti paie in ochii inlacrimati ai altora.

o sa va propun ceva corect: judecati-va pe voi insiva! fiti calaii vostri si incercati sa depistati propriile greseli:

judeca-ti femeia, care te barfeste ca esti impotent!

judeca-ti mama, care te-a facut din aviditate de contact sexual si pe care Decretul a impiedicat-o sa te avorteze!

judeca-ti fiica, pe care ai nascut-o, si care pana la 16 ani a avut 20 de amanti!

sau si mai bine... judeca-te pe tine! tu, individul care stii ce-i iubirea.
cel care plateste prostituate.
cea care se intalneste in fiecare zi cu alt barbat, pentru a "experimenta" amorul.
tu, care te-ai casatorit ca sa traiesti in huzur.
care ti-ai inselat de zeci de ori partenerul si apoi ai plans cand te-a parasit.
tu, care minti si te ascunzi de marea ta iubire.
tu, care zambesti numai in fata unui portofel.
individul care nu discrimineaza pe nimeni, alege orice cand e vorba de sex.
tu, care imi propui partide de sex salbatic stiind ca sunt maritata, dar imi spui curva (de ciuda refuzului brutal) pentru ca scriu despre dragostea mea pentru prieteni.
un individ care ma priveste de sus pentru ca am par roz si lui nu-i e rusine sa iasa pe strada cu dintii cariati si negri.
tu, ocupat cu rezolvarea problemelor mele sentimentale, in timp ce viata ta e in abis.
tu, cea care se culca cu fiecare tip care-i plateste o cafea, dar spera sa o ia cineva de nevasta...

tu... de ce ma judeci pe mine, ingratule?

luni, iunie 01, 2009

acum

e aproape cald...
aproape seara...
aproape joi...
aproape vara...
si tu nu esti!

miercuri, mai 27, 2009

multumesc, Oricum!

scriu mai mult, scriu mai fertil.
poate e sesiunea de vina (e musai sa-mi gasesc alta ocupatie, cand am de invatat).
poate e vara de vina (noptile acestea calde au desteptat in mine trairi de mult pierdute).
poate am intalnit un om nou. mai nou ca niciodata. care imi povesteste minuni. care ma face sa cred. si el ma inspira la creatie.
poate mi-e prea dor de oamenii vechi. de dragii mei, care pastreaza tacerea fara remuscari. ii chem, ii cert si-i alung iar. asa sunt eu... asa sunt ei...
poate m-am saturat de soare. si vreau intuneric. il gasesc mereu in mintea mea. e racoritor.
poate singurul lucru pe care il vreau acum e ce vrei si tu: sa stam in pat, lipiti unul de celalalt, si sa povestim. poate simt nevoia sa multumesc cerului ca te-am intalnit si sunt revoltata ca mi-am pierdut atatia ani din viata fara sa stiu ca existi.
poate... sunt o mie de motive pentru mine. dar te iubesc. asta mi-e clar. vom scrie cartea noastra impreuna: eu despre tine, tu despre mine. si n-o sa ma pierzi in lumea de-afara, promit, niciodata! raman neschimbata...

marți, mai 26, 2009

un alt profet in piata mare!

curând... foarte curând... nu vom mai scrie despre sentimente.

iubiri nebune nu ne vor înceţosa raţiunea.

vom privi trupurile în ochi, cu inimi curate, netulburate de doruri amare, neatinse de patimi ruşinoase.

vom fi liniştiţi, dar niciodată fericiţi! ne vom ridica pleoapele dimineaţa fără să tânjim după vise apuse. nu vom tresări cu toate organele auzind paşi cunoscuţi. nu vom privi sticla ferestrei ore în şir, aşteptând un chip ce nu mai răsare.

vom fi cuminţi, dar niciodată împliniţi! vom cunoaşte bogăţie şi muncă plină de voioşie. o să conducem vehicule scumpe, nu vom pluti decorporalizaţi.

vom petrece timid, nu dezlănţuit. vom bea cu măsură şi nu vom închina pahare.

o sa mutăm munţii, dar nu-i vom mai aduce în genunchi. vom moşteni pământul, dar ne vom lipsi de cer... fără iubire.

joi, mai 21, 2009

inspiratia mea

de cate muze ai nevoie ca sa scrii un singur cuvant?
de cate zane ai nevoie ca sa plutesti?
daca ai avea totul... chiar totul... ai mai avea nevoie de ceva in plus?!
daca ai iubi asa ca mine... ai crede ca superstitiile sunt doar povesti fara fundamente?
dar daca... nu ar fi nimeni, nicio muza, niciun cer... ai gasi creatie in tine insuti?

oameni suntem... singuratatea ne este inveninata de icoane ruginite, de fantome care au plecat demult dar totusi sunt prezente... dorurile ne sunt umbrite de vise daramate... oameni suntem!

hi there. my name is syn. sunt visul lui cu par roz, zeita uitata intr-un colt de mitologie, boolina fara noroc, straineza oaie roz, copil cu flacari in ochi, hamster mic, zana prafuita. nimic. oricum.

marți, mai 19, 2009

tu ce-ai fi fost?

am furat-o de la helene. nu am nici dispozitia necesara pentru scris povesti, nici inspiratie. suna asa:
Daca eram o luna, as fi fost...mai.
Daca eram o zi a saptamanii, as fi fost... marti.
Daca eram o parte a zilei, as fi fost... noapte.
Daca eram un animal marin, as fi fost... o stea de mare.
Daca eram o directie, as fi fost... nordul.
Daca eram o virtute, as fi fost... ambitia.
Daca eram o personalitate istorica, as fi fost... Napoleon.
Daca eram o planeta, as fi fost... Marte.
Daca eram un lichid, as fi fost... vin.
Daca eram o piatra, as fi fost... un diamant neslefuit.
Daca eram o pasare, as fi fost... un porumbel.
Daca eram o planta, as fi fost... un crin imperial.
Daca eram un tip de vreme, as fi fost... thunder-storm all the way :)).
Daca eram un instrument muzical, as fi fost... o vioara.
Daca eram o emotie, as fi fost... extazul.
Daca eram un sunet, as fi fost... turatia unui motor un V.
Daca eram un element, as fi fost... focul.
Daca eram un cantec, as fi fost... Dark Lunacy - Dolls.
Daca eram un film, as fi fost... V for Vendetta.
Daca eram un serial, as fi fost... Charmed sau Nip/Tuck.
Daca eram o carte, as fi fost... Brida lui Coehlo.
Daca eram un personaj de fictiune, as fi fost... Yuki din Vampire Knight.
Daca eram un fel de mancare, as fi fost... pizza diavola.
Daca eram un oras, as fi fost... Baia Mare.
Daca eram un gust, as fi fost... acru.
Daca eram o aroma, as fi fost... cafea.
Daca eram o culoare, as fi fost... rosu ca sangele.
Daca eram un material, as fi fost... organza.
Daca eram un cuvant, as fi fost... cred.
Daca eram o parte a corpului, as fi fost... gene.
Daca eram o expresie a fetei, as fi fost... limba scoasa :P.
Daca eram o materie de scoala, as fi fost... biologie.
Daca era un personaj de desene animate,as fi fost... deedee.
Daca eram o forma, as fi fost... o sfera.
Daca eram un numar as fi fost... 8.
Daca eram un mijloc de transport, as fi fost... un zzr 1400 yupiiii.
Daca eram o haina, as fi fost... un tricou lung si stramt.

dau mai departe lui moly, eris si cui vrea.

joi, mai 07, 2009

atipic... despre windows si bunici

am spus ca eu nu voi scrie posturi despre nemultumirile/ placerile mele. dar uite ca am ajuns la un punct in care vreau sa scriu si asta. am ajuns la postul 100 si imi permit sa "sarbatoresc" evenimentul prin ceva atipic...

1. arta de a instala un windows.
prin definitie, windows este un sistem de operare bun de aruncat pe geam (cateodata cred ca de la asta ii vine denumirea de windows). deci crapa fara motiv, cand ai mai mare nevoie de el, se taraste incet si iti scoate peri albi inainte de vreme... drept urmare, trebuie reinstalat relativ des (ok, sunt unii care il reinstaleaza in fiecare saptamana, just in case :)) nici chiar asa des nu e nevoie).
cand eram kinder, aveam numarul de tel al unui nene de la un service. daca imi crapa calcu, sunam omu`, el venea si rezolva. de cand am inceput sa invat si eu una-alta, am descoperit ca e o porcarie sa lasi pe altul sa faca ce poti face chiar tu.
asa ca mi-am luat inima in dinti si am incercat sa-l instalez eu insami. si minune! windows (mai ales 2000, xp si astea noi) nu cere sa ai doctoratul in astrofizica pentru a-l opera. e facut in asa fel incat orice noob sa se descurce cu el.
acestea fiind zise, sa-mi explice cineva un motiv pentru care munca epopeica de instalare ii depaseste pe unii in asa masura incat merg mereu la service! ca eu cu mintiuca mea pur si simplu nu pricep fenomenul...

2. imi plac bunicii. hoho, nu sariti cu presupunerile! :)) oricine ma cunoaste stie ca sunt un pic pedofila, mereu mi-am ales iubiti cu cativa ani mai mici ca mine. dar imi plac bunicii ca oameni. cred ca e necesar sa ne cunoastem, pe cat posibil, bunicii. citeam azi cursul de psihologia dezvoltarii, capitolul despre batrani, si mi s-a facut dor de bunica mea.
a fost strabunica, de fapt. a locuit cu noi pana cand am avut 14 ani. era un pic vrajitoare si ma invata de toate. ne povestea atatea obiceiuri, legende, balade, intamplari vechi... cred ca ea a fost cea care mi-a insuflat credinta in supranatural. ea m-a invatat despre zane si despre strigoi, solomanari, sirene, ursitoare si dumnezeu. le credea cu toata fiinta si considera blasfemie a sustine ca nu sunt reale. acum nimeni nu mai stie aproape nimic din acele credinte.
pe vremuri mi-am propus sa scriu toate povestile pe care mi le spunea. dar mereu imi gaseam altceva de facut, mereu ma gandeam ca am timp sa le notez. apoi a imbatranit si isi amintea din ce in ce mai putine, pana s-a dus de tot. chiar si acum simt ca am pierdut o comoara de cunostinte si adevar prin delasarea mea.
in secolul 21 sunt prea putini aceia care cred in altceva decat ce pot percepe prin cele 5 simturi. dar ei nici macar nu stiu cate pierd atfel... eu sunt foarte norocoasa pentru ca am avut o bunica vrajitoare care m-a invatat sa privesc lumea cu al treilea ochi.

sâmbătă, mai 02, 2009

it means "silence"... your name.


as fi vrut sa insemne altceva. care sa nu-ti imprime o atitudine atat de ostila.
as fi vrut sa nu crezi in demonul care te-am amenintat. sa crezi in binele pe care l-am invatat deodata, nascut dintre palmele noastre lipite.
niciodata un demon nu m-a ranit asa, pentru ca niciun alt demon, oricat de puternic, nu te putea rani pe tine... acum sunt pierduta intre lupta infernala cu acesta si nevoia de a te vedea.
am motive intemeiate sa cred ca tu nu intelegi si ca ma judeci. asa fac toti, ma judeca... din ce scriu, din ce spun, fiecare isi extrage propriile intelesuri si pacate, dar niciunul nu poate intelege cu adevarat.
de aceea, iti voi transmite, odata pentru totdeauna, adevarul meu. deschide ochii spre mine si, daca nu poti trece peste prejudecatile anterioare si sa te eliberezi de ganduri dusmanoase, macar imagineaza-ti ceea ce-ti voi spune.
stii ca oamenii judeca pe oricine dupa propria valoare. niciunul dintre noi nu avem cunostintele necesare ca sa incadram un alt muritor in limite mai vaste decat a propriului caracter.
de ce stau la ora asta (aproape 4 dimineata), obosita si tremurand, ca sa explic inexplicabilul? pentru ca am ajuns la granita oricarei asteptari. pentru ca nu mai am putere nici macar sa ma tarasc, desi as vrea sa pot urla asa cum simt, incat sa cutremur pamantul.
am acceptat prea mult sa fiu nedreptatita si batjocorita. de dragul oricui. de dragul inimii lor predispuse la infarct daca sunt contrazisi.
am pierdut tot ce am avut. am pierdut posibilitatea sa va vad pe voi razand impreuna, fara griji. egoismul lor mi-a daramat toata fericirea reala, pe care o experimentam pentru prima oara.
si tu... ah, tu! esti parte din jocul lor. ii accepti si li te supui. dar ei nu au dreptul sa ne dicteze, niciunuia dintre noi, deciziile. ei sunt zei auto-proclamati si puterea lor e nemarginita doar datorita voua, celor care ii slujiti fara cuvinte.
e adevarat ca te iubesc... crucificati-ma pentru asta! linsati-ma si rupeti-ma in bucati! iubirea nu e intotdeauna contact erotic. iubirea nu inseamna intotdeauna secretii imprastiate prin asternuturi. aici gresesc ei. poate si tu gresesti la fel.
iubirea mea cere doar prezenta ta, nu in mod necesar fizica. ma multumesc cu o prezenta virtuala, sau spirituala, cum poti mai bine.
iubirea mea iti cere doar niste povesti silabisite la interval de cateva luni pentru a fi implinita. nu am nevoie de atingeri sau afecte. imi e de ajuns si multumitor sa-mi vorbesti ca unei prietene, sa-mi spui orice, sa-mi dai un semn de neuitare.
si daca, dupa perioade de cativa ani de lipsa, te induri sa-mi cuprinzi mainile cu ale tale, nici raiul insusi nu poate fi mai minunat de atata.
e tot ce-ti cer. daca este prea mult, iarta-mi necugetarea... dar stii ca nu iti spun niciodata cand ma aflu in fata ta nimic legat de sufletul meu nelegiuit. stii ca doar atunci cand ma intrebi tu raspund cu ezitare. si as avea atatea sa iti spun despre tine!... dar ma rezum mereu la ce nu-ti va provoca neplaceri si ganduri de culpabilitate.
da, e adevarat ca te iubesc. si e adevarat ca astept in fiecare zi sa iti amintesti de prezenta mea pe lume si sa imi scrii macar o litera.
atat. azi nu mai pot.

vineri, mai 01, 2009

leapsa enshpemii

desi nu sunt in the mood pentru jocuri, am acceptat o leapsa care pare misto. oricum ma mai distrage...
1)Ia cartea cea mai aproape de tine,deschide la pagina 18, si găseşte rândul 4:
"...liberi, mai plini de vise si de sperante, de efervescenta spirituala. insetata de..."
2) Intide-ti braţul stâng pe spate cât de mult poţi. Ce atingi?
nimic.
3) Care a fost ultima emisiune pe care ai văzut-o la TV?
hmmm... nu-mi amintesc. cred ca la ceva desene m-am uitat ultima oara, acuma cateva luni
4) Fără să te uiţi la ceas, spune ce oră este?
18.20
5) Acum uită-te la ceas, ce oră e?
18.16
6) Când ai făcut ultimul pas afara? Ce făceai?
cand m-am trezit. am iesit pe terasa sa respir aer fain.
7) Înainte să incepi chestionarul acesta, ce ai făcut?
mancam iaurt
8) Ce porţi acum?
camasa de noapte din matase alba, si slapii lui cata
9) Ai visat noaptea trecută?
da. o gramada.
10) Când ai râs ultima dată?
azi dimineata la 3 cand am venit de la club cu monica.
11) Ce e pe pereţii camerei în care te afli?
pai... 3 intrerupatoare. atat.
12) Care e ultimul film pe care l-ai văzut?
autumn in new york
13) Dacă ai deveni multi-milionar peste noapte ce ai face banii?
as imparti prietenilor, ca sa poata trai toata viata fara sa faca altceva decat gaming. as incepe niste proiecte de cercetare. as face 3 copii. as invata sa motoresc cu ceva profesionisti. mi-as deschide un adapost de animale. si cam atat.
14) La ce te gândeşti acum?
la leapsa asta si la milioane de euro din intrebarea precedenta
15) Dacă ţi-ai putea pune o dorinţă, şi ştii că se va îndeplini care ar fi aceea?
e prea personala ca sa o scriu aci.
16) Imaginează-ţi că primul tău copil este o fată, cum ai vrea să o cheme?
Claudia
17) Imaginează-ţi că primul tău copil va fi un băiat, cum ai vrea să îl cheme?
il va numi norocosul tatic, daca e baiat. eu n-am preferinte.

joi, aprilie 23, 2009

have you ever....?

am furat o leapsa de pe ceva blog. e tare, prea tare. chiar daca exasperant de lunga. nu o transmit nimanui, si-o ia cine pofteste, ca nu vreau sa-mi aud injuraturi ca-i prea grea. functioneaza in felul urmator: copy-paste la lista, apoi bolduiesti/subliniezi/bifezi/etc lucrurile pe care le-ai facut in viata matale. daca vrei adaugi comentarii la itemi. eu vreau si adaug. nu o traduc, e mai bine in engleza (in caz de ne citesc blogurile parintii, sa nu stie ei cate am ispravit noi). hihi. X 01) Bought everyone in the pub a drink -(oh mai ales in crash landing... good times indeed!) --02) Swam with wild dolphins X 03)Climbed a mountain. --04) Taken a Ferrari for a test drive -(degeaba, nu-mi plac masinile. n-as lua una la un test drive nici macar de curiozitate) --05) Been inside the Great Pyramid -(nu inca, dar vreau sa merg. in fiecare piramida existenta in lume) --06) Held a tarantula -(nu mi-ar fi frica daca as avea ocazia) X 07) Taken a candlelight bath with someone. X 08) Said ‘I love you’ and meant it -(i mean it every time, wtf?!) X 09) Hugged a tree -(nu ma pot abtine sa nu imi amintesc de sora lui maitreyi, fatuca copacofila :)) dar mie mi-s dragi toate plantele. si sarut pe frunte muguri mici si flori parfumate, au o energie nemaipomenita) X 10) Done a striptease -(very well, i may add :D) --11)Bungee jumped X 12) Visited Paris -(si nu-i asa grozav ca-n filme) --13) Watched a lightning storm at sea X 14) Stayed up all night long, and watch the sun rise -(very des, cel putin o data pe saptamana) --15) Seen the Northern Lights --16)Gone to a huge sports game --17) Walked the stairs to the top of the leaning Tower of Pisa. X 18) Grown and eaten your own vegetables -(patrunjel in ghiveci se pune?) --19) Touched an iceberg -(nici nu vreau. e rece) X 20) Slept under the stars -(si o voi face din nou. la vara. cu ioana, dupa ce vine in tara :D it`s a promise!) X 21) Changed a baby’s diaper. --22) Taken a trip in a hot air balloon --23) Watched a meteor shower -(cat de true trebuie sa fie! i wish to do it) X 24) Gotten drunk on champagne -(si multe alte licori. la colindat în clasa a 8-a. groaznic) X 25) Given more than you can afford to charity -(la aia de vin la usa cu poze cu copii bolnavi) --26) Looked up at the night sky through a telescope -(un telescop e pe lista mea de cadouri. app, v-am spus cand e ziua mea?) X 27) Had an uncontrollable giggling fit at the worst possible moment X 28) Had a food fight -(tort la chefuri. merge?) --29) Bet on a winning horse X 30) Taken a sick day when you’re not ill -(ca orice biet elev) X 31) Asked out a stranger -(bunaciune stranger, daaaah!) X 32) Had a snowball fight -(sa ridice mana sus cine n-o trait o bulgareala! ma gandeam eu: nimeni din europa) --33) Photocopied your bottom on the office photocopier -(zice o statistica in felul urmator: aproximativ 25% din xeroxurile din lume se defecteaza pentru ca cineva isi pune posteriorul la copiat. un sfert!!! foarte ingrijorator, zic eu. specia umana era homo sapiens totusi ultima data cand am verificat) X 34) Screamed as loudly as you possibly can X 35) Held a lamb -(foarte recent. de cateva zile) X 36) Enacted a favorite fantasy. X 37) Taken a midnight skinny dip -(nu esti om pana n-o faci si pe asta!) X 38) Taken an ice cold bath --39) Had a meaningful conversation with a beggar X 40) Seen a total eclipse --41) Ridden a roller coaster --42) Hit a home run --43) Fit three weeks miraculously into three days -(nici nu inteleg sensul expresiei :-??) X 44) Danced like a fool and not cared who was looking (aia fac io. trademark :))) ) --45) Adopted an accent for an entire day -(cu ce scop oare ar face cineva asta? =)) ) X 46) Visited the birthplace of your ancestors X 47) Actually felt happy about your life, even for just a moment -(io aproape tot mereu) X 48) Had two hard drives for your computer --49) Visited all 50 states of USA -(nici aventura asta nu ma tenteaza) --50) Loved your job for all accounts X 51) Taken care of someone who was shit faced X 52) Had enough money to be truly satisfied -(ia aminte! nu-i bogat ala care are mai multe, ci ala caruia ii lipsesc mai putine) X 53) Had amazing friends -(inca am vreo 2. si sunt recunoscatoare. sunt chiar amazing oamenii daca au tarie de caracter sa ma iubeasca si dupa ce ma cunosc) X 54) Danced with a stranger in a foreign country -(da. de mai multe ori. cel mai strange "stranger" a fost o tipa din franta cu care am dansat si apoi mi-a spus ca vrea sa fiu iubita ei. lol era urata cu spume! :)) =)) ) --55) Watched wild whales --56) Stolen a sign X 57) Backpacked in Europe (romania e in europa, deci da!) X 58) Taken a road-trip X 59) Rock climbing -(si nici macar n-o fost asa de funny :P) --60) Lied to foreign government’s official in that country to avoid notice X 61) Midnight walk on the beach --62) Sky diving --63) Visited Ireland -(tara de bastina a zanelor. suna interesant... dar am alte tari pe care as vrea sa le vizitez mai intai) X 64) Been heartbroken longer then you were actually in love -(like... 4 ani pt 3 saptamani?!) X 65) In a restaurant, sat at a stranger’s table and had a meal with them -(asta cu toate ca a manca in public mi se pare destul de nefiresc) --66) Visited Japan (nu.da' ar fi fain) --67) Benchpressed your own weight X 68) Milked a cow X 69) Alphabetized your records --70) Pretended to be a superhero -(as fi incercat, dar n-am gasit izmene de latex pe marimea mea) --71) Sung karaoke -(karaoke sux! nush cine l-o inventat, dar tare plictisit tre sa fi fost saracu om!) X 72) Lounged around in bed all day X 73) Posed nude in front of strangers -(de parca altii n-au ce am eu sau n-au mai vazut veci!) --74) Scuba diving --75) Got it on to “Let’s Get It On” by Marvin Gaye X 76) Kissed in the rain -(very very! romantic de numa`. si astfel am izbutit sa fac bronsita. dar calculez ca a meritat sa suport injectiile cu gentamicina pt asta) X 77) Played in the mud X 78) Played in the rain -(copii am fost cu totii odata, nu?) --79) Gone to a drive-in theater X 80) Done something you should regret, but don’t regret it -(toate prostiile pe care le-am facut au meritat, in ciuda sanctiunilor ulterioare) --81) Visited the Great Wall of China X 82) Discovered that someone who’s not supposed to have known about your blog has discovered your blog -(un motiv bun sa nu traduc leapsa asta:P) --83) Dropped Windows in favor of something better X 84) Started a business -(crescatorie de hamsteri am vrut sa fac. numai ca hamsterii n-au facut pui veci. da` afacerea am inceput-o...) X 85) Fallen in love and not had your heart broken -(deci... se poate!) X 86) Toured ancient sites X 87) Taken a martial arts class -(wing chun kung fu) X 88) Sword fought for the honor of a woman -(eh, nu chiar. nu a fost duel cu sabii. dar am batucit o colega cu mecla de banca... pentru propria onoare ;) ) --89) Played D&D for more than 6 hours straight -(alte jocuri, da. D&D specific, nu) X 90) Gotten engaged -(si am primit un inel superb cu bile. damn, ce ciudat suna! :)) ) --91) Been in a movie X 92) Crashed a party -(hmmm... nu o data: cand iubitii mei "simultani" s-au descoperit reciproc si s-au luat la pumni la party... cand era chefu la mine si am obosit subit, i-am trimis pe toti acasa... cand am ars instalatia electrica si n-am mai avut muzica... si mai sunt vreo cateva...) X 93) Loved someone you shouldn’t have -(mereu si vesnic) X 94) Kissed someone so passionately it made them dizzy -(hai sa ne laudam... :D dar tre sa recunosc, eu am patit si invers, de mai multe ori) X 95) Gotten married -(hihi been there, done that!) --96) Had sex at the office (e vina mea ca n-am birou?!?) --97) Gone without food for 5 days -(io?! daca nu manc cel putin o data la 12 ore is pe lesin lol) --98) Made cookies from scratch X 99) Won first prize in a costume contest --(sormea a castigat intr-un costum creat de manuta mea. se ia in considerare, cred) --100) Ridden a gondola in Venice-(am auzit ca in venetia cam pute. nu e romantic sa te dai cu gondola pe un canal care pute, nu?) X 101) Gotten a tattoo -(de 2 ori chiar. si mai urmeaza) X 102) Found that the texture of some materials can turn you on --103) Gotten divorced --104) Been on television news programs as an “expert” X 105) Got flowers for no reason -(gest superb. si pentru ca e asa, ofer si eu flori fara motiv prietenelor mele) --106) Masturbated in a public place -(lol asta chiar e tare. urmariti cine raspunde la asta afirmativ si evitati-l din acel moment. e mai safe.) X 107) Got so drunk you don’t remember anything X 108) Taken illegal drugs X 109) Performed on stage -(eram foarte cantatoare mai demult) --110) Been to Las Vegas --111) Recorded music X 112) Eaten shark -(nici nu-i bun. e prea grasa carnea pentru un peste) X 113) Had a one-night stand --114) Gone to Thailand --115) Seen Siouxsie live X 116) Bought a house X 117) Been in a combat zone -(numa` la bulgareala si la pistoale cu bile. da` o fost razboi in toata regula!) X 118) Buried one/both of your parents -(bietu` tata... mort si ingropat) X 119) Shaved or waxed your pubic hair off --120) Been on a cruise ship X 121) Spoken more than one language fluently X 122) Gotten into a fight while attempting to defend someone -(don`t wanna recall that... la disco, my best friend era beat si am incercat sa-l scot dintr-o incaierare... mi-am luat cateva zdravene. da` m-a razbunat el a doua zi :D ) --123) Bounced a check --124) Performed in Rocky Horror X 125) Read - and understood - your credit report -(de parca ar fi vorba de egipteana veche! ce poate fi greu de inteles? e doar un amarat de formular cu cifre) X 126) Raised children -(5 verisori. din momentul aducerii pe lume. in fiecare vara i-am educat si hranit.) X 127) Recently bought and played with a favorite childhood toy -(baloane de sapun. pistoale cu bile. lego. etc) --128) Followed your favorite band/singer on tour -(nu-s un fan model. nu sunt fanatica adica) --129) Created and named your own constellation of stars --130) Taken an exotic bicycle tour in a foreign country X 131) Found out something significant that your ancestors did -(un intreg imperiu, frate!) --132) Called or written your Congress person X 133) Picked up and moved to another city to just start over --134) …more than once? - More than twice? --135) Walked the Golden Gate Bridge X 136) Sang loudly in the car, and didn’t stop when you knew someone was looking -(mai ales la melodii faine) X 137) Had an abortion or your female partner did -(spontan si foarte regretat :() --138) Had plastic surgery X 139) Survived an accident that you shouldn’t have survived -(cause god was there for me...) X 140) Wrote articles for a large publication -(in afara de revista scolii?! ce mah,o fost mare si stufoasa revista => large. i did it :D) --141) Lost over 100 pounds X 142) Held someone while they were having a flashback --143) Piloted an airplane --144) Petted a stingray -(prea de tot chiar si pt mine, care am avut ca pet tot ce se poate de la vrabii, cotofene, cartite, pana la huski, iezi si cai) X 145) Broken someone’s heart -(i did. si nu-s mandra de realizare. a fost urat din partea mea si ma bantuie asta) X 146) Helped an animal give birth -(cal, oaie, capra, vaca, porc, gaina-am spart coaja la ou sa iasa puiu mai usor) --147) Been fired or laid off a job -(n-am avut veci un job) --148) Won money on a T.V. game show -(asta ar presupune ca intai sa joc) X 149) Broken a bone -(mana stanga = rupt + luxat. genunchiul stang = fisurat la o tranta cu motoru) --150) Killed a humanbeing --151) Gone on an African photo safari X 152) Ridden a motorcycle -(OH YEAH BABY! this is what i do) --153) Driven any land vehicle at a speed of greater than 100 mph -(am fost pasager. la viteze mai mari) --154) Had a body part of yours below the neck pierced -(doar arcada si 13 gauri in urechi) --155) Fired a rifle, shotgun, or pistol -(armele de foc is naspa) X 156) Eaten mushrooms that were gathered in the wild -(amazing, huh? and i am still alive. dar se prea poate sa fi fost afectata :P) X 157) Ridden a horse -(am calarit cai mai mult timp decat motoare) --158) Had major surgery -(doar doua mici mici. mari nu.) --159) Had sex on a moving train -(lol astia care o facut lista chiar au imaginatie bogata!) --160) Had a snake as a pet --161) Hiked to the bottom of the Grand Canyon --162) Slept through an entire flight: takeoff, flight, and landing X 163) Slept for more than 30 hours -(si cand m-am trezit m-am tarat din pat pana la o punga de biscuiti. n-aveam vlaga sa ma ridic pana n-am mancat) X 164) Visited lots of foreign countries -(2,3,4...cam asa. nu e chiar "lots", dar pentru un roman e destul de mult) --165) Visited all 7 continents --166) Taken a canoe trip that lasted more than 2 days --167) Eaten kangaroo meat -(de ce as vrea s-o fac?!?) --168) Fallen in love at an ancient Mayan burial ground --169) Been a sperm or egg donor --170) Eaten sushi X 171) Had your picture in the newspaper -(cand eram fotomodeala) X 172) Had 2 (or more) healthy romantic relationships for over a year in your lifetime -(desi ma induce in eroare cuvantul "healthy", voi sustine ca da. wtf, healthy ar insemna public si oficial sau ca amandoi am fi cu analizele la zi? daca e primul caz, atunci nu am avut decat una) X 173) Changed someone’s mind about something you care deeply about --174) Gotten someone fired for their actions X 175) Gone back to school -(in fiecare dimineata... i`m back to school!) --176) Parasailed X 177) Changed your name -(in bine. numele de fata era cam nepotrivit) --178) Petted a cockroach -(alte insecte, da) --179) Eaten fried green tomatoes. --180) Read The Iliad X 181) Selected one “important” author who you missed in school, and read --182) Dined in a restaurant and stolen silverware, plates, cups because your apartment needed them -(n-am facut-o, dar odata m-a batut gandul sa fur o scrumiera beton de la rivulus) --183) …and gotten 86′ed from the restaurant because you did it so many times, they figured out it was you --184) Taught yourself an art from scratch --185) Killed and prepared an animal for eating (I try not to :/) X 186) Apologized to someone years after inflicting the hurt -(si astfel constiinta mea e curata, da?) --187) Skipped all your school reunions -(inca n-am avut niciuna. dar n-o sa ratez pentru nimic in lume) X 188) Communicated with someone without sharing a common spoken language --189) Been elected to public office --190) Written your own computer language X 191) Thought to yourself that you’re living your dream -(nu numai ca m-am gandit eu, chiar asa a fost.) X 192) Had to put someoneyou love into hospice care X 193) Built your own PC from parts -(si a si functionat! "it genius" is my middle name) --194) Sold your own artwork to someone who didn’t know you -(nu. dar mi-a fost furata munca fara intrebari suplimentare) --195) Had a booth at a street fair X 196) Dyed your hair -(de vreo 8 ani, cel putin o data pe luna) X 197) Been a DJ --198) Found out someone was going to dump you via LiveJournal --199) Written your own role playing game --200) Been arrested

alta leapsa... taste my music!

mi-a "transferat" scumpa mea ioana o leapsa, demult. pentru ca abia acum am timp sa scriu, ma conformez. e simplu si placut. faci o lista cu melodiile pe care le asculti des in ultima vreme. cam asa:
1.emilie autumn - marry me
2.ashaena - blajinii
3.haggard - la terra santa
4.disturbed - i`m alive
5.florin chilian - chiar daca
6.joaquin phoenix and reese witherspoon - time`s a wastin
7.nightwish - sleeping sun
8.korn - liar
9.iio - is it love
10.guano apes - you cant stop me
11.katie melua - the closest thing to crazy
12.dark lunacy - dolls
13.damien rice - nine crimes
14.xandria - kill the sun
15.flowing tears - razorbliss
16.the dresden dolls - missed me

cineva sa ma opreasca! :)) as avea de scris inca o gramada... dar hai sa zicem ca astea is in top momentan si cu astea mi-am innebunit colegii de apartament si prietenii ascultandu-le zile la rand. ordinea nu e foarte exacta, frecventa cu care imi bubuie in boxe nu e reflectata intocmai de top. oricum, ar fi imposibil sa tin statistici clare in legatura cu asta. poate mai completez pe parcurs... pana atunci... enjoy!

joi, aprilie 09, 2009

cred!?

am auzit voci care se plâng de complexitatea limbii române: foarte multe sinonime, prea numeroase cuvintele din vorbirea curentă, etc. privind din perspectiva unui străin, uneori sunt de acord.

alteori mă opresc, număr, calculez, fără să formulez vreo teorie: dacă într-adevăr avem aşa de multe cuvinte la dispoziţie, cum se face că ne încăierăm în tăceri imposibile, minut după minut, timp de ore întregi?

de ce nu găsim, din cele câteva sute de mii de combinaţii posibile ale sunetelor, măcar una, un cuvânt scurt, monosilabic poate, ca să ieşim victorioşi din lupta apăsătoare a liniştii?

căutăm şi răsfoim în minte arhiva lingvistică ancestrală, doar ca să prindem o expresie capabilă să spargă zidul de fum dintre noi. vrem ceva care să confirme, dar să nu oblige. nu ştim sau nu putem...? să spună, unul dintre noi, nu din ochi, ci din buze, cu hotărârea nevinovatului: ”cred!”...

miercuri, aprilie 01, 2009

anunt tarziu

scuzati lipsa de comunicare. am intrat pentru un raid pe blog si mi-am amintit ca uitasem sa imi anunt absenta.
povestea? am ramas iar fara net. se pare ca domnii provideri (un fel de firma-fantoma, de o calitate cel putin indoielnica) au decis in mod unilateral ca e timpul sa ne terminam colaborarea.
sunt in asa masura specialisti domnii astia, incat au ajuns la concluzia ca reteaua lor este defectuoasa din cauza unor hackeri de cartier.  da, aia is io! hacker de la mama mea, cum zice poetul. numa` pe aia de la nasa nu am reusit inca sa ii decodez >:) . oricum, sanse sa pun securitatea nationala in pericol nu sunt prea curand, stati flexati. nu mai vine niciun provider prin zona, cel putin cateva luni de-acu. asa se intampla cand vrei casa "de vacanta-like" in varfu dealului. 
stiu ca va e dor de mine, si mie mi-e de voi. nu v-am mai citit de saptamani intregi :((. i`ll be back. soon, i hope!

joi, martie 12, 2009

horoscop pentru cetatenii saraci

n-au treabă stelele cu noi!
şi dacă ele nu ne vor... să plângem?
ei bine, nu!
nu ne lăsăm crucificaţi
de nişte piatră fără minte!
nu ne lăsăm îndepărtaţi
de nişte mici insecte în derivă!
ştiu stelele că nouă nu ne pasă?
ştiu, după secole de-astrologie,
că noi ne facem planuri să fugim,
în ciuda lor, rânjindu-le în faţă?!

nemuritoare cum sunt ele, astrele ne judecă fără glas.... ne închinăm în faţa măreţiei domniilor lor, dar le sfidăm plini de înţelegere. noi suntem mici şi ne uimim neîncetat, avem nevoie de magia lor.
dar murim fără intervenţie vreunui astru... timpul ne e prea scurt, şansele prea rare...
chiar dacă mâine o stea puternică mă va renega, îmi duc nemicnicia bucuroasă! voi fi o vrăjitoare fără ceruri... ce poate fi mai nefiresc?!
când ele sunt sus, la mii de ani în depărtare... tu eşti aici, la mai puţin de un metru, şi nici apocalipsa însăşi nu va fi destul ca să mă oprească să te sărut!!!

miercuri, februarie 25, 2009

noi, privindu-ne în oglindă şi înapoi

să mă arunc în braţele unui străin...

pe străzi neluminate şi pustii...

cu pardesie lungi şi cenuşii...

tăcuţi, fumând, fără a ne zâmbi...

să mă arunc în propriile-mi braţe?

pe străzi pline de freamăt şi culori...

cu firme zgomotoase, cerşetori...

cu mintea goală, urlând dup-ajutor...

pe-atâta de străini ne suntem noi,

privindu-ne-n oglindă şi-napoi...

pe cât ne este orice muritor,

fie iubit, fie un trecător!

duminică, februarie 22, 2009

baba nebuna

veci nu am crezut in dragoste la prima vedere. cum eu am o teorie despre orice, elaborasem demult si o explicatie buna din punct de vedere psihologic despre mecanismul indragostirii subite. e prea multa si plictisitoare sa o povestesc aci, mai ales in starea in care sunt acum... 8->

ar fi o incercare buna sa explic dupa teoria mea ce s-a intamplat... dar inutila incercare! descriu senzatia: apocalipsa! primul lucru ce mi-a trecut prin minte a fost ca a venit sfarsitul lumii. a inceput cerul sa coboare si mi-a atins fruntea... o panica insotita de acea dulce nebunie a alcoolului care accelereaza pulsul ametitor (fara sa fie alcool in realitate, evident). lacrimi ce imi inundau genele si aer prea putin in jurul meu... revelatia descoperirii fructului din mijlocul edenului!

de fiecare data cand ma indragostesc de un om, iubesc in aceasi masura -nemasurata- toata omenirea, cu diformitatile si anomaliile ei, cu intunecimile si nedreptatile ei! iubesc totul, tot universul si toate moleculele, fiecare in parte! si iubesc omul pana la durere. il ador ca pe o icoana crestata in lemn...

cum este? e... minunat! desavarsit! mai mult decat un om! mai mult decat un inger oarecare! e... intreaga infinitate in El! il pot privi la nesfarsit, fara sa ma satur de imaginea lui... il pot iubi, de azi inainte, mai mult decat arta insasi!

o indragostire fara rost, o halucinatie hormonala? lipsita de temei e orice teorie profund gandita si calculata! sunt prea batrana, in orice caz, pentru iubiri... prea tarziu pentru dezintegrari lipsite de inteles... 

niciodata nu am crezut in dragostea la prima vedere! avem nevoie, in existenta noastra, de o experienta ca sa credem in eter! si credem oare...?

marți, februarie 17, 2009

blue times!

am fost bruneta ani de-a lungul, neagra ca taciunele.

Image and video hosting by TinyPic

apoi...

am testat toate nuantele de saten.

Image and video hosting by TinyPic

am fost portocalie (involuntar).

 Image and video hosting by TinyPic

roz magenta.

Image and video hosting by TinyPic

si un blond frumos, auriu.

 Image and video hosting by TinyPic

galbena ca un pui.

Image and video hosting by TinyPic

si argintie-movulie.

Image and video hosting by TinyPic

acum... dupa lupte seculare (vorba poetului :P) am devenit in sfarsit ceea ce urmaream sa devin de prin primii ani de viata: o fata cu par albastru. da, da, ati citit bine... albastru. e recent si inca nu am aflat reactiile poporului... dar scriu pe aici pentru ca vreau de fapt sa ma laud! i`m blueeeeeeeeeeeeeeeeee! 

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

luni, februarie 16, 2009

you`re powerful, dude!


puterea ta e asa de mare: imi trimiti o poza si ma bucur pana la lacrimi. nimic mai mult nu vreau de la tine acum. imi spui 2 cuvinte si povestesti cu mine de parca am fi prieteni buni si ma bucur si mai tare...

oare din ce colt al eterului iti extragi tu puterea asta supranaturala de a decide soarta unei necunoscute? din nenorocirea faptului ca esti o minune cum pamantul nu a mai cunoscut? 

vineri, februarie 13, 2009

blogger-itza?

bah, acuma o dreg asa: eu nu sunt blogger-itza! mda, mai scriu cate ceva pe aci (destul de rar, totusi). a trecut cam un an si jumate de cand scriu si postul asta e abia nr 91.

nu scriu despre stiri, despre ce mai misca in oras/ tara/ lume/ galaxie. tot respectul pt cei care considera ca merita pierduta vremea urmarind problemele umanitatii. ii mai citesc cateodata, aflu si eu o stire extra-importanta la 3 luni dupa ce s-a terminat orice discutie despre subiect. nu ma uit la tv, ascult radio cam o data pe luna, cel mult, pur si simplu nu ma roade curiozitatea despre capra vecinului... 

nu imi expun parerile despre cat de incompetente sunt autoritatile, despre cat de nasoale sunt anumite cizme la moda, despre cat de tare urasc ceapa fripta. din nou, tot respectul pentru cei care au asemenea pareri si le sustin sus si tare. as avea si eu de scris volume intregi despre ce ador si ce nu suport. dar m-am limitat sa le rezum in aprox 90 de fraze, intr-un post anterior. citesc si parerile altora, mi se pare un fel de experiment psihologic. e chiar interesant.

nu adaug clipuri de pe youtube. am pus vreo 3 in toata existenta mea. doar melodii care mi-s dragi si pe care as vrea sa le asculte toata lumea. sigur, melodiile din categoria specificata sunt cu sutele, dar din principiu nu pun sute de clipuri pe blog. 

target-ul meu este format din vreo 10-20 de oameni, prieteni in general. care citesc de buna voie (si cu drag, sper) ideile mele "absurdo-romantico-schizofrenice", ca sa citez pe unul dintre ei. 

mai comentez cate un articol unor amici, foarte selectiv. nu fac din bloggerreala o meserie, nici nu intentionez, asa cum nu voi face meserie din niciuna dintre facultatile la care studiez acum. 

ma irita blogosfera. bloggerii sunt usor paranoici. fiecare cuvant/ comentariu il considera un afront personal, fie ca li se adreseaza, fie ca nu. urmaresc razboaie de genul pe toate blogurile. mereu este un comentator certaret, mereu se face referire la alte bloguri, mereu se contrazice cineva. e plictisitor si tensionant. 

eu scriu despre mine si despre oamenii care mi-s dragi. si atat. poate in speranta ca acei oameni vor citi la un moment dat ce vreau sa le spun. poate ca sa imi demonstrez mie insami ceva. poate ca sa refulez prin scris. poate ca sa daram parerile bune ale cunoscutilor despre mine. oricum ar fi, multumesc oficial celor care ma citesc. si multumesc celor care inteleg....

joi, februarie 12, 2009

dragostea ca un joc de remi


vei plange. vei bea prea mult. o sa tremuri, o sa fumezi cateva pachete de tigari intr-o noapte si vei blestema cerul... se presupune ca dragostea ne face mai frumosi. cum explicam atunci chipul schimonosit de durere si alcool, tenul patat de rimelul scurs, fruntea incruntata si pumnii inclestati?

gresim. nu stim sa iubim. e in natura noastra de muritori sa ne agatam cu disperare de etern. ni-s prea rare sansele si prea scurt timpul. vrem sa ne consideram definitiv si total. ne limitam de trecerea prin valuri, fara sa observam oceanul.

si pierdem astfel intreaga ratiune a fericirii. in momentul in care iubim pentru prima data, ne pierdem jocul. luam subit fiecare gest si fiecare cuvant in serios. ne transformam in pradatori, traim intr-o lupta. copilaria e minunata tocmai pentru ca e usoara, pentru ca nicio catastrofa nu poate distrage atentia unui copil de la jocul sau.

propun ceva: let's play a game! hai sa ne jucam de-a viata. hai sa ne jucam de-a amorul. hai sa avem credinta nestramutata ca nicio decizie pe care o luam nu e definitiva, niciun gest nu e ireparabil. hai sa credem ca niciunul dintre Ei nu e El. ca e doar un joc amuzant, pe care trebuie sa il savuram cu frenezie... si ca se va termina intr-o buna zi. hai sa nu mai tinem cu dintii de situatii care nu mai sunt amuzante de mult! cand ne plictisim de un joc, hai sa ne luam jucariile si sa plecam acasa! 

"dumnezeu prin iubire traieste in om." cine poate crede ca dumnezeu este, chip si asemanare, precum iubirea noastra? un demiurg trist, ros de durere, chinuit de regrete ne-a facut atat de desavarsiti? permiteti-mi sa cred ca nu e asa. ca e plin de bucurie, de lumina si de viata. iubirea merita traita doar daca e extaz!

si... cum nimeni nu e profet in tara lui... eu traiesc devastator iubirile. devastator de intens. dar nu chinuitor, ci creativ. o dragoste ce duce la creatie isi dobandeste legitimitatea. cu siguranta nu as fi putut scrie nici un sfert din carte daca nu ar fi fost nepasarea lui crunta, daca nu imi arunca privirile acelea reci si pline de tiranie... si totusi... dragostea nu e cu nimic mai serioasa decat un joc de remi... nu poti pierde mai mult decat ai investit...

joi, februarie 05, 2009

leapsa cu raspunsul tuturor misterelor universale

am primit o leapsa. am vazut ca multi au treaba cu jocul asta, dar mie mi se pare funny, deci joc. suna asa: pornesti winamp, apoi cu ajutorul lui dj shuffle, raspunzi la intrebare prin melodia ce vine random. god, abia m-am trezit, sper ca a priceput cineva ce vreau sa zic :-".

ah si inainte sa uit.... dau mai departe urmatorilor: lui miky, lupului de la marginea noptii (he likes to play) , moly si oricui citeste! daca citesti asta, e prea tarziu, ai luat-o deja! :)) jucati ca e chiar tare!

1. How r u feeling today
kiss - god gave rock'n roll to you (yup, i feel...  blessed)

2. How do ur friends see you ?
bucovina - tara de dincolo de varfuri de brad (asta o fi un lucru bun? sa fiu vazuta ca o tara indepartata?)


3. What is the story of ur life ?
sub zero - ma cheama la ea (story of my life... sunt chemata la cineva/ceva... ma abtin sa presupun cine  ma cheama)

4. What song describes you ?
no face - if you were a teardrop (aici cred ca dj shuffle a dat-o in bara... nu ma prea reprezinta piesa)


5. How is ur life going ?
david - sexy thing (perfect. se potriveste de minune. plus ca asociez piesa cu cineva 8-> si-mi da fiori cand o aud)

6. Do people secretly lust after you ?
irish drinking songs - montain dew (asta inseamna ca e e valabil numai in conditii de betie? )


7. Will you have a happy life ?
eluveitie - uis elveti (intrebarea asta ramane un mister. pt ca nu inteleg ce se spune in cantec. dar ritmul ma face totusi sa cred ca e ceva pozitiv)

acuma hai, sa va vad si pe voi! :D

marți, februarie 03, 2009

cerul albastru si alte erezii


"te citesc şi picături mari de rouă îmi alunecă de sub pleoape. mă doare durerea ta. mă doare fizic.

da, chiar durerea ta, aceea pe care o ascunzi în vorbele frumoase, de parcă ar fi o fericire mare. 

mă doare cerul tău mereu albastru. şi fiecare atingere a Lui. 

şi mă dor până în iad firele de iarbă smulse nepăsător cu dinţii.

mă doare adânc tot ce eşti, căci tu eşti eu şi gândurile tale de durere sunt ale mele..."

asta cuprinde capitolul "eu in durerea ta. si invers" din carte. iti citeam durerea cu cateva luni in urma. te prefaceai ca e doar extaz, dar eu cunosc prea bine semnificatia fortata a unui cer albastru in cantecele tale... si ma durea durerea ta ascunsa!

acum... iti citesc disperarea pe care nici nu te chinui s-o ascunzi. o scrii direct, in cate o fraza explodand orbitor. in 4 posturi pe zi. in fel si chip. si zeul asa-zis al amorului iti intelege disperarea, caci o impartaseste. 

insa aceasta noua stare a ta nu ma mai doare ca inainte. pentru ca am prevazut-o de la inceput. stiam ca va veni, inevitabil ziua in care sa pacatuiesti ascultand glasul adevarului si vei indura apoi chinurile vrajitoarelor vinovate de blasfemii contra zeilor inchipuiti. stiam ca intr-un fel sau altul, amandoi va veti gasi curajul de a lupta pentru ce e drept. si presimteam ca revelatia sfarsitului iminent si imposibil prin cruzimea sa, va produce spasme lungi, ca pumnii in stomac.

si nici nu ma ingrijorez de urmari. pentru ca stiu din propriile rataciri... pacatele savarsite in zbor nu te destineaza iadului. pentru ca ereziile contra zeilor falsi atrag bunavointa zeilor corecti, care stapanesc in tacere inimile, chiar si acele inimi inmuiate in adorarea temporara a altor netrebnici...

ps. vei citi asta si vei intelege ca e doar nostalgie pentru ca nu am fost eu cea binecuvantata de vreun zeu scandinav al erosului, ca eu nu am fost aleasa de milenii ca ofranda, ca eu nu mi-am cufundat ochii inlacrimati in infinitatea pletelor sale aurii din tinerete... nu-ti pese, muritorule! nu-ti pese de ignoranta noastra! si ascult-o bine pe anna, ea stie, in cazul acesta, cat pretuieste lumina daruita de El...

luni, februarie 02, 2009

minune de copii ai secolului nostru

ca de obicei, nu dorm. si ca sa imi treaca timpul, am decis sa cotrobai prin sifonierul asta aglomerat care se numeste net. am cautat bloguri. pareri.

si dintre ele, cele mai impresionante apartin unor... ei bine, copii! adica persoane de 12-16 ani. gasesc asta mai mult decat fermecator. copii astia gandesc superb. si scriu divin.

ce faceam eu la varsta lor? mai nimic demn de retinut... scriam prost, gandeam prost si pierdeam vremea. in timp ce ei... pot de departe sa imi faca micutul blog de rusine, comparandu-l cu al lor... ok, stiu ca blogul asta e facut din pierdere de suflet si e umplut de posturi dezradacinate dintr-o carte care nu isi mai gaseste sfarsitul... 

trec direct la concluzie: noi, batranii, ne pierdem imaginatia. pe zi ce trece, cu fiecare noapte de singuratate. ne pandeste senilitatea aproape. m-am trezit in mijlocul unui desert stilistic... plutind pe un ocean de cuvinte ucise...

m-au bucurat realizarile acestor copii imbatati de viata abia descoperita din jurul lor si ametiti de fumul vreunui kent furat din poseta mamei, postalit in spatele blocului... dar ma simt cu atat mai aproape de sarcofagul propriu... si ma tem!

duminică, ianuarie 25, 2009

vise erotice si ganduri necurate

atunci cand te "prafuiesti" cu ceva droguri halucinogene, ce rezulta depinde in totalitate de caracterul si mintiuca utilizatorului...

n-as vrea sa incerc asta, pentru ca nu imi cunosc inca limitele imaginatiei, dar am o vaga senzatie ca nu poate fi de bine sa am halucinatii... este exclus sa vad castele gotice si printese imbracate in roz, valsand in ploaie de petale de ciresi... anyway, imaginatia mea imi da multa bataie de cap, de cele mai multe ori...

de exemplu: boxeri + casca de inginer + bocanci cu sireturile desfacute = o noapte nedormita!

sau: corp ud, iesit de la dus + parfumul + mainile alea = tremuratul picioarelor si inceput de alzheimer (acuma stii ce e, nu?).

sau: esarfa legata in jurul coapselor mele + respectiva esarfa smulsa cu dintii + gropita din obraz = o alta noapte nedormita, la vremea aia.

sau: cluj + cafea (pt energie) + poze porno = niste trepidatii ciudate in cavitatea abdominala.

exclud totusi varianta: miros de capsuni + urechi de iepurash playboy + restul nud + catuse (catusele sunt din alta poveste) = un interes difuz. asta e un pic kinky chiar si pentru mine.

aceasta fiind situatia... oare n-au intrat zilele in sac? intreb asa, de curiozitate...

joi, ianuarie 22, 2009

fantomele de sub lavabila proaspata

te vad:

- cu nasul lipit de sticla ferestrei, jucandu-te de-a amorezul...

- cu parul intins peste iarba, in frig, fara haina....

- cu lacrimi de furie pe fata, siroaie...

- cu pas hotarat, infruntand un imperiu...

- cu mine de mana, plutind peste pietre...

- cu polen de tei intre buze, pe banca...

- cantandu-mi...

- gatind grijuliu pentru toti, pentru mine...

- in intuneric, asteptand cu mirare...

- mangaindu-ma ca pe un dar de craciun...

- atingandu-mi cu varful degetelor cerceii...

... e ceea ce vad in tine, chiar si acum, cand ma privesti peste umar, cu pumnii inclestati, blestemandu-ti in soapta copilaria, pe mine...

miercuri, ianuarie 21, 2009

lume, lume! hai la prune!

http://faithlessfairypix.blogspot.com/ asta e noul meu blog - secundar. cu niste incercari de poze. ca sa vada poporul ce stie nikonu` meu (deocamdata el face totul, eu mai tre sa invat sa scot zeama din el).

acuma hai! clatiti-va holbanii pe acolo!  

ba, stiti ce? o sa imi scuzati limbajul astazi. ca parca mi-i dor de profu de mate din liceu si simt nevoia sa-i amintesc dumele... da, astia care vreti sa ma linsati pt ca am zis ca mi-e dor de ronghiosi, stiti unde stau!

marți, ianuarie 20, 2009

schimbare de plan

unul dintre principalele proiecte pe 2009: mi-am propus sa dorm mai putin. pana azi dimineata (bine, recunosc, era ora 15 si ceva), cand m-am trezit cu lacrimi in ochi. nu ca as fi avut vreun cosmar, dimpotriva: lacrimi de fericire!

cred ca oricine stie, am un asa-zis defect, care ma face sa visez prea intens. adica, atat de intens incat nu stiu niciodata daca a fost vis sau am trait in realitate intamplarea. mda, derutant...

dar uite si o parte pozitiva a visurilor mele de psihopat latent: uneori mi se "infatiseaza" evenimente placute/extrem de placute/de-a dreptul orgasmice, care au o rata de aparitie in lumea reala de ordinul procentelor cu minus. nu am formulat bine, dar pricepi tu: sunt imposibile! voi argumenta imposibilitatea acestora print-un fapt statistic simplu: 11% dintre pamanteni sunt homosexuali declarati! restul e o chestie de deductie...

ok, si tocmai aceste vise amuzante sunt un motiv bun sa dorm si mai mult in 2009. pai cum naiba, doar nu in fiecare zi am sansa sa fiu tinuta de mana, sa fiu privita gales de omu` cela, nu? si sa il simt asa ca in realitate... 

am deschis ochii, m-am ridicat incet si am cazut din nou cu capul pe perna. credeam ca o sa-i gasesc mirosul intre asternuturi.  eram sigura ca a fost adevarat. si mi-am petrecut cateva ore din zi plutind literalmente de fericire. se pare ca mi-s de ajuns si visurile ca sa zbor...

acum imi gatesc niste ravioli. am si niste amintiri placute care includ prepararea de ravioli. doar asa, ca sa imi continui ziua intr-o fericire deplina. :D

luni, ianuarie 19, 2009

in fata tuturor!

vreau sa ma scuz. nu stiu prin ce circumstanta anume, dar am generat un mic uragan cu articolul de ieri. un blogger foarte pretios si drag mie prin creatia lui s-a simtit vizat de furia mea (desi era adresata cu totul altcuiva) si a replicat intr-un mod care mi-a provocat multa tristete.  si imi pare rau... 

sunt mii, poate milioane de bloguri pe net. eu am ales cateva, relativ putine, pe care le urmaresc constant. si acelea sunt alese pentru ca imi fac placere, pentru ca am gasit in fiecare dintre ele ceva care imi aduce o doza de lumina in priviri, ceva care imi arata ca oamenii de langa noi sunt plini de talent, resurse nebanuite, si ca omenirea mai are o sansa! 

va citesc pentru ca imi place cu adevarat ce faceti. altfel,as trece cu privirea, rasfoind cateva zile site-ul vostru, si apoi l-as lasa in plata domnului. 

nu stiu cat de mult conteaza, dar vreau sa te rog sa nu ne parasesti pentru o eroare regretabila! mutumesc mult, daca iei in considerare parerea mea, asa cum ai luat-o cand nu era necesar, pentru ca nu se referea la tine! multumesc

sesiune, huh?

e iz de sesiune. ca orice student serios, ar trebui sa iau in mana (sau macar sub burta) o carte.

dar nu, draguta, eu stau de aseara dintr-o vreme si citesc un blog. nu conteaza care. imi face creierii sa zbiare. nu-l mai suport pe autor si daca ar fi langa mine probabil as fi tentata sa il palesc letal cu o sticla de cola. dar citesc inca, cu un fel de masochism fiecare litera de puroi intelectual pe care a excretat-o de-a lungul vremii...

de cateva zile, de cand l-am descoperit pe individ (si i-am citit articolele cand am avut un pic de timp), ma cuprinde tot mai mult nevoia de a-mi sterge propriul blog. ce sa zic de lehamitea de a scrie aici... nevermind. trec usurel si peste asta... see you! sau poate nu... poate il sterg pana la urma!

vineri, ianuarie 09, 2009

miercuri, ianuarie 07, 2009

pentru ca eu citesc minciuni sub pleoape




mi-ai spus că nu vrei nimic de la mine... şi totuşi mi-ai acceptat emoţionat cadoul, l-ai iubit şi l-ai privit îndelung!
m-ai minţit că nu te doare... dar ai plecat mereu cu ochii în pământ!
ai jurat că nu îţi pasă... dar mi-ai cerut insistent iertare pentru propria-ţi frumuseţe!
am crezut că nu îţi place... dar ai râs cu poftă şi ai suspinat adânc!
ai susţinut că nu mai vrei... dar te-ai întors negreşit şi mi-ai cuprins mâinile!
crezi sincer că nu merită... dar ai puterea să-mi cânţi în mijlocul întunericului!

tu... eşti un mincinos... însă eu îţi citesc minciunile, chiar dacă îţi ascunzi ochii!

tu... eşti un laş... însă tu nu vei putea să îţi citeşti laşitatea, pentru că o necinsteşti, o numeşti, plin de mândrie, "voinţă" şi o admiri din spatele umbrelor!

marți, ianuarie 06, 2009

noua mea dragoste

gasesc uneori cate o melodie pe care o ascult zile intregi, epuizand-o, lasand-o singura in coltul playlist-ului de la winamp.
in ultimele saptamani am ascultat sophia - my love ( http://www.youtube.com/watch?v=BiikTvuCIDY ). asta m-a fermecat din primul moment cu videoclipul. nu e nu stiu ce totusi, dar ma innebuneste dansul celor 2 tipi din spatele ei. it makes u wanna move! 
aseara am gasit altceva. ohoo! foarte funny! asculta cu atentie, ignora clipul! e minunat! \:D/ Missed me, missed me
If you kiss me, mister
You must think I'm pretty
If you think so, mister
You must want to fuck me
If you fuck me, mister
It must mean you love me!

hi there 2009!


primul post in 2009!
toata lumea cu blogurile (pe care le citesc eu) a "şomat" in ultimele zile, cum zice miky. eu scriu oricum destul de rar, mai ales daca nu e nimic ce se vrea scris.
am mai mazgalit ceva in carte, putin... si inca e departe de a fi publicata.
fiecare isi face liste de sfarsit/inceput de an. la sfarsit de 2008, trag linie si adun ce e a fost important:
*am fost la faculta mai putin decat anul trecut, desi mi-a placut mai mult.
*am fost bolnava foarte mult (cu multumiri speciale celor de la e-on gaz, care au uitat ca si pe calea baciului oamenii au nevoie de caldura).
*m-am casatorit.
*m-am mutat in casa noua.
*nu am reusit sa imi decorez casa noua asa cum am vrut.
*am primit peste 50 de trolli.
*am primit virago.
*am invatat sa tin motocicleta in echilibru si sa merg cu 20/h. ah, si sa iau curbe fara frica.
*am avut accident cu motorul. mi-am julit genunchiul stang. din nou.
*m-am imprietenit cu iubita lui gabi, my best friend, si chiar imi place mult de ea.
*am fost fericita 3 nopti. deplin fericita.
*am facut dragoste ca-n basme 3 nopti (desi nu conicid cu noptile de la punctul anterior, am fost fericita si atunci)
*mi-am gasit prieteni buni la faculta.
*am dansat in ernesto dansul vietii mele... cu un necunoscut.
*nu m-am lasat de fumat decat o saptamana. tineam doliu.
*am revazut un prieten dupa 4 ani. a fost nasol.
*am inceput cartea.
*am petrecut cateva zile perfecte cu prietena mea la ocna-sugatag, la piscine.
*ea a plecat dupa o vreme din tara. am fost trista si am plans.
*am obtinut 2 pisici. si o broscuta testoasa.
*am reusit sa o conving pe sora mea sa se mute la mine.
*am fost tradata de cele 2 persoane mai dragi decat inima mea. mi-am pierdut definitiv speranta in omenire. apoi mi-am regasit vointa si iar ii cred.
*m-am certat cu iubitele unor prieteni. si apoi le-am uitat existenta.
*mi-am cumparat telefonul perfect, e51.
*m-am distantat de o prietena draga, din orgoliu de monogama inchipuita.
*m-am indragostit de o tipa superba intr-un club. era slaba de minte si mi-a trecut.
... a fost un an bun, per ansamblu.

in 2009, nu prea am planuri concrete. cred ca as vrea:
*sa fac mai multe poze bune.
*sa imi iau permisul si sa ies pe strada cu motorul. sa invat sa motoresc.
*sa facem activitati cu clubul moto. si sa nu urc pe scena la aceste activitati.
*sa apara mai multe nopti de fericire deplina. si chiar zile sa fie.
*sa fac dragoste mai des. nu sex.
*sa imi gasesc o culoare acceptabila pt par.
*sa imi termin tatuajul inceput.
*sa fiu o surioara buna.
*sa petrec mai mult timp cu pisicile.
*sa stau mai mult acasa.
*sa invat cu mai mult sarg.
*sa imi ingrijesc mai bine prietenii.
*sa dansez mai mult. si in alte locuri decat ernesto.
*sa cresc mai multe flori.
*sa dorm mai putin.
*sa vorbesc mai putin.
*sa nu ma incrunt.
*sa nu scot limba la cei din jur.
*sa mananc mai mult. sa ma ingras cu cel putin 5 kg.
*sa imi cumpar carti. sa le si citesc.
*sa imi privesc tot mai des oamenii impreuna, povestind.

la multi ani, 2009! asa se zice, right?

sâmbătă, decembrie 27, 2008

dans


în vâltoarea muzicii... mă învârt ameţită. luminile dansează şi ele, ca şi cum ar fi fost înviate de ritmul meu. zgomotele, toate frecvenţele haotice, se înşiră cuviincioase înaintea timpanelor.

podeaua de sub tălpi o fi pământ proaspăt răscolit, o groapă rece săpată în miez de noapte, ca să ascundă un cadavru nelegitim? podeaua care îmi vibrează sub călcâie să fie oare fân cosit în arşita amiezii, înmuiat cu rouă?
ar putea fi orice acum... lemnul lăcuit cuprinde în sine orice suprafaţă care mi-a atins vreodată picioarele obosite!

şi vârtejul dansului animalic mă transpune în alte petreceri... aud brusc un râs cunoscut, îl caut cu privirea... nervul optic nu vrea să desluşească nimic!

dansez. simt atingerea unei mâini ştiute, pe mâna mea. caut confirmarea prezenţei sale acoperind cu palma degetele lui... dar celulele senzoriale ale epidermei se împotrivesc realităţii mele.

îmi forţez muschii până când tendoanele se evaporă din cauza tensiunii. beculeţele colorate îşi încetează freamătul. muzica îşi îngroapă cu ceremonie fiecare notă în parte. ţesutul striat al cordului amuţeşte, înecându-se cu sânge închegat. la naiba cu dansul acesta!

pielea lui (pe care o simt presată pe pielea mea, dar pe care nu o pot demonstra) mă absoarbe ca pe un foetus eşuat pe ţărmul geneticii...

hmmm... cred că oamenii au învăţat primele dansuri de la fulgii de zăpadă, care se sting fără extaz, definitiv, după ce îşi încheie pledoaria.

marți, decembrie 23, 2008

spiritul craciunului

e... spiritul sarbatorilor in toti. termenul imi pare o inventie recenta (sau asimilare, mai degraba). fac eforturi de memorie si nicidecum nu imi pot aminti sa fi auzit ceva despre spiritul acesta in copilarie.
pot fi irelevante amintirile mele, pentru ca mi-am petrecut copilaria la tara, unde nimeni nu are nevoie de brazi impodobiti sau cadouri pentru a celebra o zi crestineasca. in satele romanesti toata atmosfera e un fel de instinct, pare firesc pana la banalitate tot ceea ce acum luminam cu mii de beculete multicolore, mosi craciun supraponderali si programe non-stop la hipermarket-uri, asortate cu reduceri festive.
ma cuprinde tristetea urmarind spiritul sarbatorilor asa cum il inteleg cetatenii mileniului 3. mie imi place craciunul oricum. imi plac toate sarbatorile, toate ocaziile in care suntem mai buni (sau pretindem a fi) decat in fiecare zi.

acum astept craciunul cu entuziasm. simt si traiesc reactualizarile celui trecut ca si cum ar fi fost alaltaieri. imi amintesc perfect, cu emotie, totul.
cum a intrat in casa bogata cu miros de prajituri pe care le-am copt intreaga zi.
il asteptam asa cum il astept zilnic, cu pieptul plin de speranta, dar cu certitudinea ca nu va veni niciodata.
a pasit sfios si usor stingherit, privind in jur. iar pentru mine a fost prea mult sa-l vad. am izbucnit intr-un plans agitat si am alergat in camera.
s-a minunat de unghiile mele rosii.
a inchinat pentru mine, cea mai necredincioasa dintre zane.
am ciocnit paharele frantuzeste, privindu-ne in ochi.
eu am aprins lumanarea de pe masa si el a stins-o.
am ras amandoi cand cineva dintre cei prezenti ne-a intrebat despre filmul cu gangsteri negri pe care il urmareau la tv, pentru ca noi eram tacuti si paream ca urmarim acelasi film.
mi-am rezemat capul pe pieptul lui.
m-a certat pentru ca imi taiasem parul.
i-am privit ore in sir mainile superbe.
vorbeam in soapta.
mi-a povestit povesti.
si el stia, desigur, ca sunt a lui iremediabil.

imi pare nelumesc de frumos orice craciun. suntem cu totii mai milosi, mai drepti si mai darnici cu inimile. suntem mai beti. dar e prezent in ochii fiecaruia un dar dumnezeiesc, un prunc de magie si zapada proaspata...

sâmbătă, decembrie 13, 2008

si m-ai chemat

apoi... într-o zi 
(care nu putea să fie 
cu nimic mai bună celorlalte)
m-ai chemat. 
am ridicat, ca prin vis, 
capacul sicriului. 
am ascultat. 
poate-aş fi mers, 
prin lavă şi păduri, 
suspinând, 
cum merg de obicei... 
dar mi-era somn, 
o doamne, cât de somn! 
şi-am tras perdeaua rupta 
peste ochii mei. 

amărăciunea să te fi cuprins
de dor? 
prea mulţi ca tine am văzut
ca să mai cred... 
mai bine stau aici, 
dormind a moarte... 
visând frumos 

că voi avea curajul să întreb.                                                                                                         

joi, decembrie 11, 2008

iara jucam... 30 de lucruri care ma incanta

1. moly

2. culoarea rosie

3. sa fumez kent

4. haggard

5. parfumul str8

6. organza si volare (combinate)

7. lamaile

8. cerul si tot ce are pe el

9. focul

10. oamenii mei cand povestesc, in lumea lor, si rad si eu ii privesc

11. pleata lor

12. genele mele

13. shoes-ii

14. nokia e51

15. dulciurile si mai ales jeleurile acre

16. vinul bun

17. noaptea cu stele

18. jocul titan quest

19. pisicile mele

20. sacii plini cu trolli

21. pizza cu smantana si mult ketchup

22. klaoodeoo si mainile lui pe pielea mea

23. povestile despre bonaparte

24. poeziile lui blaga

25. sa aud barbati frumosi vorbind franceza

26. sa dansez in ernesto

27. zzr 1400

28. casele in care miroase a clor

29. crinii

30. browser-ul opera

damn as mai putea scrie. .. imi plac multe lucruri... hey copii nu facem si o lista cu ceea ce nu ne place? ar fi mai scurta...

miercuri, decembrie 10, 2008

leapsa: cele 30 de lucruri pe care le iau cand fug in lume

1. cata

2. radu

3. biblia

4. coranul

5. cateva brichete bune

6. cateva tuburi cu gaz pt brichete

7. o sticla de str8

8. maceta

9. cutitul din buzunarul stang al paltonului meu

10. cateva periute de dinti

11. lotiune de protectie solara (daca nu, e useless orice pregatire, ca mor de cancer de piele)

12. bax de milka cu caramel

13. mii de cartuse de kent

14. creioane si un top de coli

15. samanta de lamai

16. rucsac

17. chup si sisi

18. sfori rezistente

19. un troll (pe tomata cel mai probabil. poate si pe blue)

20. o oglinda

21. o lopata

22. sapun

23. pe sis a mea, dar nu cred ca ar veni

24. poze.

25. atat

nu cred ca mi-ar trebui tocmai 30 de lucruri.

mai am si o varianta de rezerva, totusi: 30 de cutii imense in care sa incapa tot ce mi-as putea imagina. hihi.

marți, decembrie 09, 2008

oboseala made in timis

sunt atat de obosita incat am tendinta sa imi aprind tigara invers. adica sa aprind filtrul (yeah, am mai reusit asta de vreo 2 ori, e groaznic). nu vreau, evident, sa inhalez miros de filtru de kent acuma. dar sunt obosita. am dormit prea putin. am calatorit intr-un microbus preistoric mai toata ziua. am stat noaptea trecuta si am jucat remi cu matusa mea. am povestit fel de fel de nebunii. ne vedem prea rar ca sa ne permitem sa ne irosim clipele dormind. sunt pe jumatate lesinata. din 7 cuvinte, 5 le scriu gresit. corectez cat ma mai tin ochii. termin tigara si lesin de-a binelea, cu teasta pe monitor. 

p.s. in general, nu mai pot scrie. incep sa imbatranesc. mi-e din ce in ce mai dor de tinerete. la timis am dormit in camera aceea plina de fantome. ma bantuie inca. fantomele tineretii.

miercuri, decembrie 03, 2008

blestem


o, muritorule! câtă putere şi câte mii de stele cuprinzi tu între buze! 

nenorocită fie ziua în care ai devenit împărat! 

nenorocită fie haina ta, turnată din diamante... care îţi ascunde putreziciunea! 

minciuna ta se va sfârşi în zori, ca fiecare adevăr! 

tronul tău murdar va fi dărâmat! 

niciunul nu meritaţi domnia, trădătorilor!